Bankacım | Bankacim.Net
1000 TL Sosyal Yardım Parası Başvurusu
Yazar: - 04 Nisan 2020
38
0

1000 TL Sosyal Yardım Parası Başvurusu

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de birçok aile ekonomik olarak sıkıntı çekmeye başladı bile. Alınan önlemler çerçevesinde sokağa çıkmanın kısıtlanması ile birçok işyerinin de satışları düştü. Hal böyle olunca işletmeler de çareyi işçi sayısını azaltmakta buldu. Çok sayıda işveren işçilerine ücretsiz izin verme yoluna gitti ya doğrudan işten çıkardı. Bu kişilerin arasında yeni çocuğu olanlar, ailesine bakmakla yükümlü olanlar ya da borç ödeyenler de var. Dahası böyle bir dönemde yeni bir iş bulmak son derece zor olacaktır. İşte bu yüzden Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 1000 TL sosyal yardım yapılacağını duyurdu. Yardımın kaç kişiye yapılacağı, kimlerin yardımdan yararlanabileceği ve ne zaman yardım yapılacağı da merak konusu oldu. Yazımızın detaylarında merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Kaç Kişi 1000 TL Sosyal Yardım Parası Alacak?

İlk alınan kararda 1000 lira para yardımı kapsamından 2 milyon 111 bin ailenin yararlanacağı açıklanmıştı. Ancak sonrasında bu sayının artırılacağı duyuruldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı bu sayının artırılması için çalışma yaptıklarını söylemişti. Sonrasında Bakan Zümrüt Selçuk tarafından yardım yapılacak aile sayısının artırılacağı tekrardan duyuruldu. Yapılacak olan yardımlar da ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın da destekleri alınacak. Yardımlar Berat Albayrak ile birlikte hazırlanan sosyal destek paketi kapsamında yapılacak. Ortalama hane halkı sayısının 4 olduğu düşünüldüğünde yaklaşık 8 milyon kişi para yardımı desteğinden yararlanmış olacak.

1000 Lira Para Yardımı Kimlere Yapılacak?

Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ortak çalışması için yapılacak para yardımı belli başlı dezavantajlı grupları kapsıyor. Aşağıdaki yardımlarından herhangi birini alan kişiler 1000 TL sosyal yardım parası alabilecekler:

  • 2022 sayılı kanun kapsamında 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları;
  • 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında yardım alan kişiler;
  • Halihazırda düzenli merkezi sosyal yardım alan kişiler;

– Çoklu Doğum Yardımı,

– Engelli Aylığı,

– Engelli Yakını Aylığı,

– Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım,

– Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım,

– Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı,

– Öksüz Yetim Yardımı,

– Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı,

– Silikozis Aylığı,

– Şartlı Eğitim Yardımı,

– Şartlı Sağlık Yardımı,

– Yaşlı Aylığı.

Yukarıda sıralanan sosyal yardımlaşma ve dayanışma yardımlarından herhangi birini alan kişiler 1000 TL ödeme yardımından da yararlanabilecektir. Ödemeler Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı dahilinde yapılacaktır.

Sosyal Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Koronavirüs salgınının yayılma hızı dalayışıyla kişilerin mümkün olduğunca dışarıya çıkmamaları teşvik ediliyor. Zaten 65 yaş üstüne, kronik rahatsızlığı bulunanlara ve 3 Nisan 2020 itibariyle 20 yaş altına da sokağa çıkma yasağı getirildi. Dolayısıyla sosyal yardım parası başvuruları fiziki olarak alınmayacak. Yukarı da sınıflandırılan yardımlardan herhangi birini alan kişilere 1000 lira destek otomatik olarak sağlanacak. 2 milyon 111 bin aileye yapılacak olan yardım kişilerin T.C. kimlik numaraları ile PTT kanalı aracılığıyla yapılacak. Yardımı alan kişiler paralarını PTT şubelerinden çekebilecekleri gibi, PTT kartları ile ATM’lerden de çekebilecekler. Üstelik koronavirüs tedbirleri kapsamında birçok banka ortak ATM’lerde yapılan işlemlerden artık ücret almıyor. Bu yüzden 1000 TL desteği de PTT kart ile herhangi bir ATM’den ücretsiz alınabilecek.

1000 Lira Yardımı Ne Zaman Ödenecek?

Ailelere yapılacak olan 1000 lira yardımı 1 Nisan 2020 itibariyle ödenmeye başlandı. Ödemelerin hepsi aynı gün yapılmayacak. Kişilerin doğum yılına göre paraların yatma tarihleri değişiklik gösteriyor. Buna göre:

 

  • Doğduğu yılın son sayısı 0 ya da 5 olan kişiler 1 Nisan’da;
  • 1 veya 6 olan kişiler 2 Nisan’da;
  • 2 veya 7 olan kişiler 3 Nisan’da;
  • 3 veya 8 olan kişiler 4 Nisan’da;
  • 4 veya 9 olan kişiler ise 5 Nisan’da 1000 TL sosyal yardım paralarını çekebilecektir.

 

 

Eğer dilerseniz “Havale Ücretleri Alınmayacak 2020” yazımıza da göz atabilirsiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ