Bankacım | Bankacim.Net
Hayvancılık Hibe Desteği Nasıl Alınır? 2020
Yazar: - 18 Mart 2020
51
0

Hayvancılık Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Hayvancılık hibe desteği nasıl alınır? Hibe desteği almak için nerelere başvurmak gerekiyor? Ve kimler bu hibe desteğinden faydalanma hakkına sahip olma şansına sahiptir? Bu ve benzeri sorular, hayvancılık alanında iş gücü oluşturacak kişilerin, yeni girişimcilerin akıllarına takılan sorular arasında yerini alıyor. Kişiler hangi kurumların bu hibe desteğini verdiğini ve daha hangi şartlarda bu desteğin insanlara sunulduğunu tam detaylı olarak bilmedikleri için girişimcilik adımlarından geri durabiliyorlar. Oysa ki bugün ülkemizde farklı avantajlar, iş kurmak isteyen bireyler için sistemleştirilmiş şekilde işleyişe konulmuş durumda… İnsanlar proje eğitim kapsamları çerçevesinde devlet destekli hibe programlarından faydalanabiliyor ve yeni bir işletme sahibi olabiliyor. Elbette ki hayvancılık alanında iş sahibi olmak isteyen kişiler için de aynı şartlar ve hibe destek programları geçerli oluyor.

Hayvancılık hibe desteği nasıl alınır? Öncelikle şunu söylemek gerekiyor ki; geçen yıllarda yayınlanan yönetmelik gereğince hayvancılık hibe destekleri verilmeye devam etmektedir. Ülkemizde 5 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi veren bankalar da bu konuda başvuru merci olmakta; hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvancılık için hibe destekleri verilmektedir. Ancak onun dışında Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olmak gerektiğini de söylemek gerekiyor. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olan kişilerin devlet destekli hayvancılık hibe projesinden faydalanabileceği resmi gazetede yayımlandığı günden beri bu sistem devam etmekte; vatandaşlara yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla hayvancılık desteği almak isteyenlerin öncelikle bu sisteme kaydolmaları ve işleyişe göre hareket etmeleri, birincil şarttır.

Hayvancılık Hibe Desteği Kimlere Verilir?

Hayvancılık hibe desteği kimlere verilir? Hibe desteğinden faydalanmak için ne yapmak gerekir? Bu noktada hayvancılık üzerine iş gücü sağlayacak olanların ya da zaten varolan bir işini destek alarak büyütmek isteyenlerin, öncelikle yukarıda da bahsi geçen Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olması gerekmektedir. Resmi gazetede de yayımlanan bilgiye göre kişilerin hayvancılık ve tarım alanındaki istihdam gücünün artırılması ve daha fazla istihdam merkezi açılmasına olanak tanınması bakımından bu hibe destekleri devlet tarafından öngörülmüştür. Ayrıca bu hibe desteği %60 ila %100 oranlar arasında değişkenlik göstermekte; vatandaşların şartları ve hakları göz önünde bulundurularak bu orana karar verilmektedir. Hayvancılık sektöründe iş verimliliğini artırmak üzerine kurulmuş bu hibe destek programlarına göre vatandaşlar, damızlık koyun, keçi, teke, manda, düve, hindi, kaz, ördek, dana, tavuk, piliç, ipek böceği ve benzeri hayvanların yetiştiriciliğini yapmak için bu hibe desteklerinden faydalanabilirler.

Hayvancılık hibe desteği kimlere verilir? sorusuna cevaben Çiftçi Kayıt Sistemi’ne üye olmak gerektiğini vurgulamıştık. Ancak başvuru yapılmadan önce kişiler, alacakları hayvan hibesi şartlarını yerine getirmek durumundadır. Yine aynı şekilde kayıt olduktan sonra da istenecek şartların yerine getirilmesi beklenmektedir. Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kaydı bulunan her çiftçi ya da hayvan yetiştiricisi, tarımsal ya da hayvansal yatırımlarını yapabilir, hibe destek programları kapsamında yeni girişimcilik adımlarını atabilir. Bu noktada başvuru tarihlerini takip etmek gerekmekte; o başvuru tarihleri arasında Tarım ve Orman Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurulması istenmektedir.

Ne Kadar Yardım Yapılır?

Ne kadar yardım yapılır? Öncelikle devletten hayvancılık hibe desteği almak isteyenlere şunu söylemek gerekir ki; devlet tarafından geri ödemesiz olarak verilen bu hibe destekleri, kişilerin bağlı bulunduğu şartlar ve proje kapsamına göre %60 ila %100 oranda değişkenlik gösterebilmektedir. Hibe desteği onaylanan kişilerin bu yardım parası ödemesini ise Ziraat Bankası aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ancak 2020 yılının son oranlarını baz alacak olursak oranlarda ufak bir değişiklik olduğunu ve kişilere verilen hibe para yardımlarının yine şartlara göre %50 ila %100 oranda değişkenlik gösterdiğini söylemek gerekir.
Ayrıca 2020 yılının başından 2020’nin sonuna kadar olan süreçte Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi için küçükbaş, büyükbaş, su ürünleri, damızlık, arıcılık, güve yetiştiriciliği, etçi, sütçü, kombine sığır yetiştiriciliği ve benzeri konularda kredi verecek olduğunu duyurmuştur. Bu kredilere ek olarak vatandaşlar için faiz indirimlerine de gidilecektir. Ancak yatırım kredilerinin 100 bin Türk lirasına kadar olan kısımları için faiz uygulaması yapılmayacaktır.

 

Eğer dilerseniz “İnternetten Banka Hesabı Nasıl Açılır?” yazımıza da göz atabilirsiniz
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ