Bankacım | Bankacim.Net
Kadın Girişimcilere Hibe Desteği-2020
Yazar: - 17 Mart 2020
55
0

Kadın Girişimcilere Hibe Desteği

Ev hanımı iken kendine iş fırsatı yaratmayı hedefleyen ya da çalışırken ticarete atılarak kendine yeni bir dünya yaratmak isteyen kadınlara en büyük avantaj kadın girişimcilere hibe desteği olmaktadır. Devletin kadınlara sunduğu bu önemli destek hizmet sektöründe artık kadınların da varolmasını sağlamaktadır. Özellikle KOSGEB ile sağlanan bu büyük destek günümüzde hala farklı firmalar da dahil olmak üzere birçok koldan devam etmektedir. Devletin bu destekteki asıl amacı kadınların ülke ekonomisinde daha büyük rol oynaması ve daha iyi yönlendirebilmesidir.

Kaç Lira Hibe Alınır?

Kadınlar, hibeden yararlanmak isteyen diğer bireylere göre çok daha avantajlı olarak kadın girişimcilere hibe desteği yardımından yararlanabilmektedir. Normal şartlarda hibenin 50.000₺ olarak verildiği bilinmektedir. Kadın girişimciler bu hibeden 60.000 ₺ ile 370.000₺ arasında faydalanabilmektedir. Hibe desteğini arttırabilmek bazı belli başlı faktörlere bağlıdır.
Hibe desteği 2 şekilde verilmektedir. Geleneksel Girişimci Desteği ve İleri Girişimci Desteğidir. İki programında sağladığı olanaklar birbirinden farklıdır.

Girişimci Destek Programlarının Olanakları Nelerdir?

Geleneksel Girişimci Desteği kadınlara özel olarak 60.000₺ kadar hibe desteği sağlamaktadır. Bu program ile girişimcinin almış olduğu makineler, çalıştırdığı işçiler, kira giderleri gibi ihtiyaçlar için hibe verilmektedir. Geçmiş dönemlerde alınan makineler en az 2 yıl süre kullanılmak zorunda olsa da şuan böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Sadece açılış ve çalışan giderlerinin doğru sunulması yeterli olacaktır.

Hibeyi alabilmek için ilk olarak iş fikrinin KOSGEB Desteklenen Fikirler kategorilerinin içerisinde yer alması ve hibe almak isteyen kadın girişimcinin Uygulamalı Girişimcilik Dersi alması gerekmektedir. Tüm koşulları tamamlayan girişimciler kadın girişimcilere hibe desteği ile kendi işyerlerine sahip olabilmektedir.

Kurulacak işyeri “Gerçek Kişi Statüsü”nde yer alıyor ise 5.000₺ kuruluş desteği alabilmektedir. Fakat işyeri bir sermaye üzerine kurulu limited bir şirket ise bir seferlik olmak üzere 10.000₺ destek alınabilmektedir.

Performans Desteği

Bir diğer destek olan performans desteği ise performans desteğidir. Performans desteği işçi sayısına göre değişiklik göstermektedir. 2 dönem içermektedir. Yani 1.performans dönemi ve 2.performans dönemi olarak ikiye ayrılmaktadır. 1.performans dönemi iş yerinin kurulmasından itibaren ilk 1 yılını kapsamaktadır. 2.performans dönemi ise 2.yılını kapsamaktadır. 1 yılın sonunda 1 işçi için ortalama olarak 180-539 prim gün sayısının tamamlanması ardından girişimci 5.000₺ hibe desteği almaktadır. 2-3 işçi çalıştırılıyorsa bu miktar 10.000₺ bulmaktadır. 4-5 çalışanın priminin ödenmesi durumda ise 20.000₺ hibe desteği alınabilmektedir.

Kadın girişimci hibe desteği dahilinde 1.yılın sonunda ekstra 5.000₺ destek daha alınabilmektedir. Yani toplamda ilk yıl 35.000₺ destek alınabilmektedir. 2.senenin tamamlanması ile 20.000₺ hibe desteği alınabilmektedir. Fakat kadın girişimcilere ekstra verilen 5.000₺ hibe desteği ile bu miktar 25.000₺ ‘yi bulmaktadır. 2 senenin sonunda kadın girişimciler toplamda 60.000₺ hibe desteği alabilmektedir.

İleri girişici hibe desteği programı yeni iş kuracak girişimcilere uygun bir programdır. Bu programdan faydalanabilmek için ilk olarak girişimcinin iş fikrinin kurulacak işletme için ileri düzey teknolojik makinelere ihtiyaç duyması gerekmektedir.

Örneğin Düşük-Orta teknoloji düzeyine sahip yerli üretim bir makine 100.000₺ gibi bir fiyata alınırsa bunun 75.000₺ ‘si geri alınabilmektedir. Orta-Yüksek teknoloji düzeyine sahip makine alımlarında 200.000₺fiyatlı bir makinenin 150.000₺ kadarlık bir kısmı geri alınabilmektedir. Yüksek teknoloji düzeyine sahip makine alımlarında ise ödenen 300.000₺ ücretin 225.000₺ ‘si geri alınabilmektedir.

Bu hibe desteğinden faydalanmak için daha önce hibe alınmış olmaması gerekmektedir. Aynı zamanda 18 yaşından büyük olmak, okur yazar olmak ve herhangi bir yasa örgütü ile bağlantı bulunmaması da gerekmektedir.

 

 

Eğer dilerseniz “Bitcoin Neden Düşüyor: Korona Virüsü Etkileri” yazımıza da göz atabilirsiniz
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ