Bankacım | Bankacim.Net
KOSGEB Yeni Girişimcilere Hibe Desteği – 2020
Yazar: - 27 Mart 2020
42
0

KOSGEB Yeni Girişimcilere Hibe Desteği

KOSGEB yeni girişimcilere hibe desteği, yeni girişimcilerin faaliyetlerini detaylı olarak incelemekte ve şirket açarak işini devlet desteğiyle büyütmek isteyenlere fırsat sunmaktadır. Şirket açacağını söyleyerek hibe alan ve sonrasında şirketi kapatarak parayı hiç eden insanlardan kurtulmak amacıyla son derece ağır ve net şartlar belirlenmiştir. KOSGEB yeni girişimcilere hibe desteği sadece bu şartları belirleyen kişilere verilmektedir.

KOSGEB Yeni Girişimcilere Hibe Desteği

Girişimcilik programı için KOSGEB yeni girişimcilere hibe desteği faaliyetlerini özel olarak başvuruda bulunmadan önce şartlarını öğrenerek değerlendirmeniz gerekmektedir. Her bir işyerinin faal olarak en az 3 yıl çalışmaya devam etme zorunluluğu bulunuyor. Bunun yanı sıra Genç Girişimci Geliştirme Programı olarak tanımlanan sürecin tamamlanmasıyla birlikte, belgenin temin edilmesi ve diğer kursların da tamamlanması şarttır. Ayrıca İŞGEM’e katılmış olan bireyler de direkt olarak başvurularında olumlu sonuç elde etme ihtimalini yükseltmiş olmaktadır.

Yeni girişimcilerin belirli bir finansal desteği sağlayabilmek amacıyla KOSGEB ile iletişime geçme çabası olduğu biliniyor. KOSGEB yeni girişimcilere hibe desteği vermek için belirlediği tutarı her dönemde güncelleyebilen bir yapıya sahiptir. 20 bin Türk Lirası, 50 bin Türk Lirası veya 100 bin Türk Lirası gibi tutarlardaki ödemelerin alınabilmesi için, her bir proje ve şirket açma talebinde bulunan kişinin özel olarak başvurması gerekmektedir.
Son dönemde pek çok insan tarafından çiftlik kurulacağı veya farklı iş kollarlında ofis açılarak çalışılacağı ile ilgili taleplerin iletildiği biliniyor. Tutma ve ilerleme ihtimali düşük olan, deneyimsiz veya alanında herhangi bir eğitim almamış olan kişilerin hibe alabilmesi son derece zor bir olasılığa sahiptir. Hiçbir mağduriyet yaşanmaması ve sadece hak eden kesimin bu hibe ile düşük faizli kredilere erişebilmesi için özenle çalışılıyor. İş kurmak isteyenler tarafından mutlaka Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi olarak tanımlanan programa kayıt yaptırılması gerekmektedir. Her bir katılımcı için özel olarak 70 saatlik dersler verilmekte ve gerekli olan tüm girişimcilik detaylarını tam anlamıyla öğrenmeleri sağlanmaktadır.

Yeni Girişimci Desteği Ne Kadar?

Destek almak isteyenler tarafından yapılacak başvurularla birlikte, jüriden onay alınması durumunda desteğin elde edilmesi mümkün olmaktadır. Projesinin uygun bulunmadığı, gerekli şartları karşılamadığı tespit edilen kişi veya kurumlar için herhangi bir hibe verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. An itibariyle direkt olarak projeler için BAĞKUR kaydının yapılması ve kişilere yönelik sürecin de buna uygun bir şekilde yönetilmesi amacıyla hizmet veriliyor.
Telefondan, tabletten veya bilgisayardan şirketle ilgili verilerin ortaya çıkarılması, şahıs olarak yapılacak taleplerde de projelerin tanıtılabilmesi gereklidir. Girişimcinin özellikle iş planını net bir şekilde jüriye sunabilmesi, çalışmalarının getirisiyle ilgili net bir sonuç ortaya koyabilmesi gerekiyor.
Hayali ve oluşma ihtimali son derece düşük olan durumlar yerine, karşılaşılma ihtimali yüksek olan projelerle jüri karşısına çıktığınızda sonuç alabilirsiniz. KOSGEB yeni girişimcilere hibe desteği ile birlikte direkt olarak 50 bin Türk Lirası tutarında hibenin alınması için uygun ortam oluşturuluyor. Bunun yanı sıra son derece düşük bir faiz oranıyla veya sıfır faizle kredi alınabilecek şekilde bir hizmet verilmesi de mümkün oluyor.
Özellikle 50 bin Türk Lirası olan hibe tutarının 2000 Türk Lirası olarak belirlenen kısmı, şirketin kurulumuyla ilgili giderlerde kullanılmaktadır. Bu süreçte geriye kalan 30 bin Türk Lirası kira ve personel maaşları ile sigortalarda kullanıma uygun olmaktadır. Geriye kalan 18 bin Türk Lirası ise makinelerin ve diğer cihaz parçalarının teminiyle ilgili bir destek olarak şirket donanımlarında kullanıma harcanabiliyor.

 

 

Eğer dilerseniz “Kartsız Para Nasıl Çekilir?” yazımıza da göz atabilirsiniz
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ