Bankacım | Bankacim.Net
Kredi Borcu Erteleme Nasıl Yapılır? 2020
Yazar: - 01 Nisan 2020
37
0

Kredi Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), geçtiğimiz günlerde bankalardan corona virüsü salgını nedeniyle nakit sıkıntısı yaşayan tüketiciler için kredi borcu erteleme hizmetini devreye koymalarını istedi. Bu çağrıya yanıt veren pek çok banka müşterilerine ihtiyaç kredisi borcu erteleme ve konut kredisi borcu erteleme hizmeti sunmaya başladı. Böylece tüketiciler talep etmeleri halinde bankalarıyla irtibata geçerek borçlarını erteleyebilecek veya yapılandırma yapabilecektir. İçeriğimizden kredi borcu erteleme yapan bankalar hangileridir ve kredi borcu erteleme nasıl yapılır sorularına yanıt alabileceksiniz.

 

Kredi Borcu Erteleme Yapan Bankalar

Kamu bankalarının öncülük ettiği “Kredi Destek Paketi” çerçevesinde ilk açıklamanın Ziraat Bankası’ndan gelmesinin ardından Halkbank ve Vakıfbank da kredi borcu erteleme konusunda çalışmalarını duyurdu. Türkiye İş Bankası, QNB Finansbank, Yapı Kredi Bankası, Alternatif Bank, Türkiye Finans, Kuveyt Türk, ING Bank, Şekerbank, Albaraka Türk, Eximbank, Garanti BBVA, Akbank ve Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) da kredi borcu erteleme yapan bankalar arasında yerini aldı. Makalemizin devamında kredi borcu erteleme konusunda ekstra destek sunan ve özel koşulları bulunan bankalara detaylarıyla yer vereceğiz.

 

Ziraat Bankası Kredi Borcu Erteleme

Ziraat Bankası hem bireysel hem de kurumsal müşterilerine geniş kapsamlı kredi destek paketi hazırladı. Buna göre; bireysel tüketiciler 31 Mart 2020 tarihine kadar ödemesi devam eden kredi borçlarını kar payı, faiz ve anapara dahil taksit ödemelerini 3 ay sonraya erteleyebilecekler. Paket içeriğinde Ziraat Bankası kredi borcu erteleme hizmetinin yanı sıra 6 aya kadar ödemesiz kredi imkanı ve yapılandırma olanağı da sunmaktadır. Dönemsel çalışma alanında bulunan sektörlerde ise kredi borcu erteleme 12 aya kadar yükselebiliyor.

Kurumsal portföyde bulunan ve çalışanlarının maaş ödemesini Ziraat Bankası aracılığıyla yapan firmalara ise personel maaş giderleriyle ilgili 3 aylık ekstra limit sağlanacaktır. Ancak bu uygulamadan yararlanabilmek için firmaların Şubat, 2020 itibariyle istihdam azaltma yoluna gitmemiş olması gerekiyor. Doğrudan Borçlandırma Sistemi ve İşletme Sermayesi’ne yönelik nakit ihtiyacı oluşması halinde ise bu limitin ivedikle karşılanmasına karar verilmiştir.

 

Halkbank Kredi Borcu Erteleme

Halkbank kredi destek paketi ile ilgili yaptığı açıklamada; bireysel müşterilerinin 31 Mart 2020 tarihine kadar devam eden ödemelerinin 3 ay sonraya ertelenebilmesine karar verildiğini belirtmiştir. Bu kapsamda tüketici Halkbank ile iletişime geçerek kredi borcu erteleme hizmetinden yararlanabilecektir. Bankanın diğer destek paketleriyse şöyledir:

 

  • Esnaf ve sanatkarlar önümüzdeki üç aylık süre için kredi vadelerini faizsiz olarak erteleyebilecektir.
  • Bireysel müşteriler nakit ihtiyaçlarını karşılamak için 6 aya kadar, dönemsel faaliyet gösteren sektörler ise 12 aya kadar ödemesiz kredi fırsatından yararlanabilecekler.
  • 2020, Şubat ayı sonuna kadar istihdamını azaltmayan ve personel maaş ödemelerini Halkbank üzerinden yapan firmalar, 3 aylık personel maaşı gideri tutarınca kredi kullanabilecektir.
  • Halkbank adına keşide edilen çeklerle ilgili ödemeler içinse firmalara ilave kredi limiti sağlanacaktır.

Vakıfbank Kredi Borcu Erteleme

Ziraat Bankası ve Halkbank gibi Vakıfbank da müşterilerinin mevcut kredi borçlarının taksitlerini faizsiz olarak 30 Haziran 2020 tarihine kadar erteleyebilmelerine karar vermiştir. Vakıfbank aracılığıyla maaş ödemesi yapan firmalar ise diğer kamu bankalarında olduğu gibi 3 aylık personel maaş ödemesi kadar kredi kullanımı yapabilecekler. Vakıfbank kredi borcu erteleme hizmetine ek olarak sunulan diğer destek hizmetleri;

 

  • Business kredi kartı limit artırabilme,
  • Maliyetsiz finansman desteği için VBanko Çek ürünü limiti artırabilme,
  • Bireysel kredi kartı ödemelerini 3 ay sonraya erteleyebilme olarak açıklanmıştır.
  • Firmalara SGK ve vergi ödemeleri için kullanacakları limit için 3 ay ödemesiz ve 12 aya kadar taksit imkanı ile kredi imkanı da verilmiştir.

 

Şekerbank Kredi Borcu Erteleme

Şekerbank kredi borcu erteleme hizmetini yalnızca sağlık sektöründe ücretli olarak çalışanlar için uygulamaktadır. Buna göre; Şekerbank bireysel kredi ve kredi kartları ödemeleri 3 ay sonraya ertelenebilecektir.

 

Türkiye İş Bankası Kredi Borcu Erteleme

Ekonomiye destek kapsamında Türkiye İş Bankası kamu bankalarından sonra kredi destek paketi konusunda açıklama yapan ilk özel banka oldu. Buna göre; kredi taksit ödemesi yapan veya ek hesap kullanan bireysel tüketiciler dilerse bankayla irtibata geçerek taksitlerini ve ek hesap borçlarını 30 Haziran’a kadar öteleyebilecektir.

 

Garanti BBVA Kredi Borcu Erteleme

Garanti BBVA kredi borcuna ek olarak kredi kartı ve avans hesap ekstrelerinde de 3 ay sonraya erteleme imkanı vermektedir. Kredi ve avans hesap borcunu ertelemek isteyen Garanti BBVA müşterileri 30 Mart’tan itibaren çağrı merkezini arayarak başvuruda bulunabiliyor. Kredi kartı borçları ise herhangi bir ek ödeme yapmadan bankanın dijital kanalları üzerinden ekstra atlat özelliği kullanılarak 3 ay sonraya ötelenebilecektir.

 

Akbank Kredi Borcu Erteleme

Akbank’taki kredi ve kredi kartı borcu ertelemek isteyen tüketiciler, bankanın çağrı merkezini arayarak veya internet sitesinde erteleme formunu doldurarak başvuru yapabiliyor. Akbank kredi borcu erteleme işlemi yapılması halinde banka tüketicisine mevcut koşullardaki faiz oranı doğrultusunda ek ödeme ile erteleme faizi yansıtırken, kredi kartı borcu erteleme talebinde ise alışveriş faizi alacaktır. Yansıtılacak faiz ödemeleri erteleme bittikten sonraki ilk taksite borç olarak eklenecektir. Ayrıca bu süre içerisinde ertelemesi yapılan kredi kartına tanımlı faturaların otomatik ödemesi durdurulacaktır.

 

Eğer dilerseniz “Temel İhtiyaç Desteği Kredisi ve Başvuru Şartları 2020” yazımıza da göz atabilirsiniz
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ