Bankacım | Bankacim.Net
Kredi Yapılandırması Nedir, Nasıl Yapılır? 2020
Yazar: - 29 Mart 2020
39
0

Kredi Yapılandırması Nedir, Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırılması işlemi diğer adıyla refinansman işlemi, mevcut sisteminizde yer alan kredi borcunuzun, bankalarca ilan edilen güncel yapılandırmaya konu olan faiz oranları ile yeniden hesaplanması ve yeniden işleme alınması sürecini kapsamaktadır. Yapılandırma işleminde ayrıca ödeme vadenizin süresini uzatarak aylık taksitinizi daha az bir meblağ ile tutarınızı azaltabilirsiniz. Kredi yapılandırması nedir nasıl yapılır? Güncel faiz oranları ile yapılandırma faiz oranları birbirinden tamamen farklı ve oranları da bu düzeyde birbirinden ayrı iki finansal destek uygularsıdır.

Bu sebeple bankanızdan ivedilikle yapılandırma faiz oranlarınızın kaç olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Bankanızın sunmuş olduğu faiz oranı güncellemesi sizin ödemekte olduğunuz kredi tutarından daha cazip bir ödeme planı vaat ediyorsa, bankanın sunmuş olduğu faiz oranına göre kalan kredi borç bakiyenizi yeniden şekillendirebilirsiniz. Böylelikle, bakiye yapılandırma işleminde yeniden başlayabilirsiniz.

Kredi Yapılandırması Nedir, Nasıl Yapılır?

Bankalar yapılandırma işlemlerinizi kabul etmezse, başka bankalardan borç transfer talebinde bulunabilirsiniz. Kredi yapılandırması, nedir nasıl yapılır? İşlemi sırasında ne zaman böyle bir faaliyete girişeceğiniz de önem taşımaktadır. Erkenden yapacağınız kredi yapılandırma işlemi bankaların mevzuat yasal planı çerçevesinde değişik bir güncelleme faaliyetine konu olmaktadır. Her bir uygulamam ve süreç erken yaptığınız güncelleme işlemleriniz için ceza kesim bedeli ile tayin edebilmektedir.

Kredi yapılandırma aşaması güncel faiz oranlarının dikkate alındığı bilgisi ile her aşaması dikkatle takip edilmeli, bakiyenizin zarar görmeden kredi ödeme kolaylığı ve fırsatı bünyesinde bankaların kampanya süreci ayrıca önemle takip edilmelidir.

Kredimi Yapılandırmazsam Hapse Girer miyim? 2020

Kredi yapılandırması nedir nasıl yapılır? İşlemleri ivedilikle takip edilen borcunun ödeme zamansı ve zamanaşımı sürelerinin uygulanması ayrıca gecikme faiz oranlarının hızlı bir şekilde uygulama sürecine girmesi borçluyu tedirgin eden acaba hapse girer miyim? Düşüncesinin hâkim olduğu bir sürece borçluyu adeta itmektedir. Borçlu bu süreçte elbette ödemediği kredi borcu için hapse girmeyecektir.

Hapse girmesini olanaklı kılan neden ve unsur, avukatın ödenmeyen borçları ödemesi için borçluya sunduğu taahhütnamede, ödemediğim takdirde yasal kural ve kanuni dayanağı kabul ettiğine dair istediği imzayı vermesi ve kabul etmesidir. Bu kapsamda borçlunun hapis cezasını öngören madde ve tutanaklarının altına imza atması, borçluyu hapse gönderme sebebi olmuştur. Borçlunun hapse girmesi bunun dışında pek mümkün değildir.
Kredi yapılandırması nedir, nasıl yapılır? Kredi borcunu ödemeyen mükellef çalışıyorsa bankamatik kart ve kredi kartlarına el koyma işlemlerine başlanmaktadır. Ayrıca diğer bakiyesi borcunu karşılayan para likidinin bulunduğu tüm kartlara da el konularak borç ödeme süreci banka eli ile yapılamaktadır. Bu kapsamda ve resmi süreç içinde, avukat eşlinde haciz işlemleri başlatılmaktadır.

Haciz işlemlerin gereğince kredi borçlu tüm taşınır ve taşınmaz mallarından yapılandırmasına işlemlerine gidemeyerek feragat edecek, haczin konusu gereği tüm mallarına el konulacaktır.
Anayasamızın 39. Maddesi gereğince ;’’Hiçbir kişi ve her hangi bir sözleşmeden kaynaklı doğabilecek taahhüdü yerine getirmediği için özgürlüğü kısıtlanamaz ‘’ ifadesi ve hükmü yasal sınırları çerçevelenmiş ve üzerine söz söyleyemeyecek kadar kesin bir hukuk güvenliği ifadesi taşımaktadır.

Kredi borcu hızlı bir şekilde yapılandırma işlemlerine konu olmalı, her biri kendi içinde değerlendirilmesi gereken yasal takip işlemleri ivedilikle yürütülmelidir. Ayrıca; temerrüd faizi, gecikme faizi ve he r türlü zamanaşımı süresi banklar mevduat yasal sınırları çerçevesinde ve borçlar kanunu çerçevesinde ele alınarak, banka avukatları ve teknik destek birimlerince muhakkak iletişme geçilmelidir. Kredi borcu yapılandırma süreci hızlandırılarak ödeme kolaylığı ve taahhüd uzatma süreleri ivedilikle kontrol altına alınmalıdır.

 

Eğer dilerseniz “KOSGEB Yeni Girişimcilere Hibe Desteği – 2020” yazımıza da göz atabilirsiniz

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ