Bankacım | Bankacim.Net
Mail Order Nedir? 2020
Yazar: - 07 Nisan 2020
41
0

Mail Order Nedir? 2020

Mail order nedir? Mail order işlem seçeneği, ödeme yapılacak olan kartın fiziken pos cihazının orda olmadan, kart bilgilerinin pos cihazına tuşlanması şeklinde yapılan işleme denir. Bir başka deyişle kartınız yanınızda değilken kart bilgileri sayesinde pos cihazından çekim yapabildiğiniz işlem türüdür. Peki karta dair hangi bilgilere sahip olmanız gerekmektedir? Bu sorunun cevabı ise şu şekilde çok basittir: Kart numarası, kartın son kullanma tarihi ve kartın arkasında bulunan güvenlik yani CVV kodu gerekmektedir. Bu 3 bilginin pos cihazına tuşlanmasının ardından normal satış işlemi süreci devam eder ve pos cihazı kart bankasından otorizasyon alır.

Burada önemli olan nokta, kart hamilinin bir form eşliğinde bu bahsi geçen bilgileri iş yerine göndermesi ve genellikle iş yerlerinin kendilerini güvenceye almak için mail order formu yanında bir de kimlik belgesi istiyor olmasıdır. İstenen bu belgeler de genellikle ofislerde klasör içlerinde ve dolaplarda saklı tutulmaktadır. Hatta çoğu zaman birbiriyle ticaret yapan ve sürekli birbirlerinin kartından işlem yapan firmalar mail order çekimi için kart numaralarını küçük kağıt parçalarına yazarak masalarında saklamaktalar.

Mail Order Güvenli Midir?

Mail order güvenli midir? Bu işlemin riskli veya tehlikeli bir tarafı var mıdır? Bu işlem seçeneğini kullanacak olan kişilerin genellikle aklına takılan sorulardan biridir. Ancak her bankacılık işleminde olduğu gibi bu seçenekte de bazı güvenlik tedbirleri düşünülmüş durumdadır. Banka ya da kredi kartınız daha önce başkasının eline geçmediyse, kartınız daha önce hiç kaybolmamışsa ve kart bilgilerinizi hiçbir şekilde başkasıyla paylaşmadıysanız, bu mail order işlem seçeneğinin sizin için bir sakıncası olmayacaktır. Eğer kart bilgileriniz 3. Bir kişi tarafından bilinse ve kullanılmaya kalkılsaydı o zaman mail order seçeneği tehlike içerecek boyutta aklınıza takılabilirdi.

Mail order güvenli midir? Bu soru işyerleri için düşünüldüğünde farklı boyutlarda değerlendirilebilir. Günümüzde teknolojinin gelişimiyle birlikte ticaret işlemlerinin şekli de büyük oranda değişti. Artık tahsilatlar da online sistemlerden yapılmaya başlandı. Hal böyle olunca mail order seçeneğiyle işlem kabul eden iş yerleri, kart sahibinin özel-hassas kart bilgilerine sahip olmaya başladılar. Söz konusu hassas kart verilerinin nasıl ne kadar zaman saklandığı ve güvenliğinin nasıl sağlandığı gibi noktalar ileride firmayı zor duruma sokabilecek konular olarak düşünülebilir. Bu verilere erişme imkânı olan ve firmadan sıkıntılı şekilde ayrılan art niyetli kişilerin girişimleri istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalınmasına neden olabilir. Bu yüzden temkinli iş ve ortaklık eylemlerinde bulunmakta fayda vardır.

 

 

Eğer dilerseniz “6 Ay Sonra Ödemeli Kredi Kampanyası” yazımıza da göz atabilirsiniz

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ