Bankacım | Bankacim.Net
Temel İhtiyaç Desteği Kredisi ve Başvuru Şartları 2020
Yazar: - 01 Nisan 2020
43
0

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi ve Başvuru Şartları 2020

 

Bankalar corona virüsü önlemleri kapsamında bireysel müşterilerine kredi desteği sunmaya hazırlanıyor. Buna göre; hane halkının toplam gelirinin 5 bin liranın altında olması halinde ihtiyaç kredisinden yararlanmak mümkün olacak. 1 Nisan’dan itibaren başvuru yapabileceğiniz ihtiyaç kredisi desteğinin başvuru şartları neler ve hangi bankalar ihtiyaç kredisi desteği sunuyor sorularının yanıtlarını içeriğimizde bulabileceksiniz.

 

İhtiyaç Desteği Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

 

Covid-19 salgını nedeniyle finansal olarak müşterilerine destek sunmak isteyen bankalar, uygun ödeme koşullarıyla bireysel ihtiyaç kredisi sağlıyor. Kredi ile orta ve düşük gelirli vatandaşların kira, fatura (elektrik, su ve doğalgaz) ve gıda harcamaları gibi giderlerinin karşılanması amaçlanıyor. Temel ihtiyaç desteği kredisine başvuru yapabilmek için yukarıda belirttiğimiz gibi öncelikli kriter; hane halkının aylık gelirinin 5.000 TL ve altında olmasıdır. Bu şartı taşıyan emekliler, ücretli çalışanlar, serbest meslek sahipleri ve asgari ücretli vatandaşlar temel ihtiyaç kredisinden yararlanabilecektir.

 

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi Ödeme Planı

 

Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın adım attığı “Temel İhtiyaç Desteği” en fazla 10.000 TL olarak kullanılabilecektir. Tüketici, başvurusu onaylandığında ilk 6 ay ödeme yapmadan toplamda 36 ay vade ile nakit ihtiyacını karşılayabilecektir. Buna göre;

 

  • 10.000 TL kredi onayı alan tüketicinin aylık taksit tutarı 376 TL,
  • 7.500 TL kredi kullanan tüketicinin aylık taksit tutarı 282 TL,
  • 5.000 TL kredi alan tüketicinin ise aylık taksit tutarı 188 TL şeklinde belirlenmiştir.

 

İlk 6 ay ödemesiz olan Temel İhtiyaç Desteği kredisinin vadesi geldiğinde aylık ödemeler 30 ay boyunca devam edecektir.

 

Hangi Bankalar Temel İhtiyaç Desteği Kredisi Sağlıyor?

 

T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın almış olduğu karara göre Temel İhtiyaç Desteği kredisi Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank aracılığıyla sunulacaktır. Bankalara ihtiyaç desteği kredi başvurusu internet şubeleri ve mobil bankacılık aracılığıyla yapılacaktır. 1 Nisan’dan itibaren alınacak başvurularda tüketicinin genel kredibilite durumu değerlendirilecek. Kredi şartlarına uygun olması halinde onaylanan tutar banka hesabına yatırılacaktır. Tüketici kredi tutarını ATM aracılığıyla çekebilecektir. Bankamatik kartı olmayanlar ise internet bankacılığı üzerinden QR Kod ile para çekme işlemini seçerek yine ATM’den paralarını alabilirler.

 

Eğer dilerseniz “Taşıt Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı? 2020” yazımıza da göz atabilirsiniz
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ